Starokatolícka mládežmládež Starokatolíckej cirkvi na Slovensku

Ako sme zdolali Žibricu

Publikované 21.08.2017 v 09:27 v kategórii Inšpirácie, prečítané: 80x

29.júla, 8.00,dedina Štitáre -to bol dátum ,čas a miesto stretnutia našej turistickej výpravy. Počasie bolo ako na objednávku a tak sme sa odhodlaní vybrali po turistickej značke smer – Žibrica. V dedine sme sa pristavili pri soche, ktorá znázorňovala „ bohyňu“ Žibricu, po ktorej dostal kopec pri Nitre pomenovanie. Keďže náš biskup Vlastimil mal naštudované všetky zaujímavosti o trase, dostali sme aj náležitý výklad o legende, ktorá sa viaže k tomuto vrchu.

Cesta nám ubiehala a v dobrej nálade sme pokračovali k cieľu našej túry. Asi v trištvrte cesty sa nám naskytol prekrásny výhľad na okolité dediny a prírodu. Na tomto mieste sme chvíľu pobudli a naberali sily na záverečný „ stupák“, keďže posledná etapa výstupu bola najnáročnejšia. Je pravda, že najmä najmladšie deti trošku frflali a chceli to vzdať, ale nakoniec , niektorí so zaťatými zubami, sme všetci spoločne dosiahli cieľ našej cesty. Asi okolo 10.30hod. sa nám podarilo vystúpiť na vrch Žibrica.

Posilnení zásobami rôznych dobrôt, ktoré ukrývali naše batohy, sme sa hrdí na svoj výkon vracali späť. No cestou nás čakala ešte jedna úloha – nájsť starobylé „ záhadné“ pútnické miesto. Miestna obyvateľka tu podľa legendy mala mať zjavenie a tak sa tu začali schádzať ľudia, postavili tu kríže a nosili sem rôzne náboženské predmety a obrazy. A hoci sme všetci pozorne skúmali okolie, nepodarilo sa nám toto miesto objaviť. Až náš biskup Vlastimil to zvládol , kúsok od turistickej cesty, dobre ukryté pred zvedavcami, bolo trochu bizarné , už značne zdevastované a neudržiavané pútnické miesto. No napriek tomu sa tu človek cítil tak zvláštne..., bol tu cítiť istý dotyk duchovna....Spolu s našimi kňazmi sme sa pomodlili a poďakovali za dnešný super deň, ktorý sme mohli všetci stráviť spolu, prekonávaním seba, zdolávaním prírody a objavovaním duchovných záhad našej histórie.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?