Starokatolícka mládežmládež Starokatolíckej cirkvi na Slovensku

Sv. Mikuláš a jeho poslanie

Publikované 06.12.2016 v 09:08 v kategórii Inšpirácie, prečítané: 76x

6. decembra oslavujeme sviatok svätého Mikuláša a v najbližších dňoch sa s ním určite stretneme na rôznych miestach: v škôlke, v škole, v nákupných centrách, na námestí, v kultúrnych domoch atď. Zjaví sa pred nami v rozmanitej podobe, niekedy s velikánskym bruchom a inokedy menším, vyššej alebo nižšej postavy. Dokonca aj hlas, ktorým nás osloví môže znieť rozmanite.

No občas sa stáva, že Mikuláša vôbec neuvidíme a napriek tomu vieme, že u nás bol, preto, lebo nám na okne alebo v čižmičke nechal darček.

A práve o takomto Mikulášovi, ktorý sa v svojom obdarúvaní snažil byť neviditeľný, chceme Vám trochu porozprávať.

Sv. Mikuláš žil na prelome tretieho a štvrtého storočia po narodení Ježiša a to znamená, že od tejto doby uplynulo už naozaj veľmi veľa času. Narodil sa v Patare na území dnešného Turecka v bohatej kresťanskej rodine. Takže problémy s nedostatkom peňazí Mikuláš rozhodne nikdy nemal. S čím však mal problémy, tak to bola jeho viera. V tom čase totiž tí ľudia, ktorí vyznávali Ježišovo učenie, boli kruto prenasledovaní. No napriek tomu Mikuláš už od detstva bol človekom hlbokej viery a to sa prejavovalo nielen v modlitbe, ale predovšetkým v spôsobe jeho života. Vždy si všímal potreby iných a svoje o peniaze sa dokázal podeliť s tými, ktorí trpeli ich nedostatkom. Napríklad dal postaviť nemocnicu pre chudobných, alebo vykupoval z väzenia na smrť odsúdených kresťanov. Mikuláš sa s ľuďmi nedelil len o svoje hmotné bohatstvo, ale aj o to vnútorné. Vždy bol ochotný vypočuť si starosti ostatných a pomôcť im nájsť správne riešenie. Všetci si všímali Mikulášovú statočnosť a dobrotu a preto, jedného dňa, ho obyvatelia mesta Myra zvolili za svojho biskupa.

Ako sme už spomínali, Mikuláš zachránil pred smrťou veľa ľudí. Lenže život nie je jedinou vecou, ktorá sa dá stratiť. Človek môže napríklad prísť aj o svoju česť. A práve stratou cti boli ohrozené tri dcéry jedného boháča, ktorý zrazu prišiel o celý svoj majetok a preto sa rozhodol ich predať.

Kedysi ženy nemali možnosť zarábať na svoje živobytie. Najprv sa staral o nich otec a potom, keď sa vydali, manžel. Lenže, keď sa nejaká slečna chcela vydať, jej otec musel jej dať najprv veno, to znamená nejaký majetok, aby ho mohla priniesť do spoločnej domácnosti svojho budúceho manžela.

A keďže ten človek, ktorého sme spomínali, stratil úplne všetko, tak sa už viac o svoje dcéry nedokázal postarať a ani nedokázal pre nich nájsť vhodných manželov, pretože nemal peniaze na veno. Celá rodina sa našla vo veľmi ťažkom rozpoložení, ktoré sa nedalo nijako vyriešiť. Preto sa zúfalý otec rozhodol, že svoje dcéry pošle do nevestinca, na miesto, kde by bolo postarané o ich stravu a ošatenie, ale kde by bohužiaľ prišli o svoju česť a vnútornú krásu.

Keď sa to dozvedel Mikuláš, bol z toho úplne zhrozený. Rozhodol sa, že zachráni dievčatá pred trpkým osudom a dá im peniaze na veno, aby sa mohli vydať. No Mikuláš nechcel svojou pomocou privádzať do rozpakov ich otca, a preto sa rozhodol, že svoju pomoc poskytne potajomky, aby nikto nevedel, od koho tá pomoc pochádza. Tri noci za sebou nechával pod oknom mešec plný peňazí, jeden pre každé dievča. Vďaka tomu rodina sa dostala z ťažkej situácie a dievčatá sa mohli šťastne vydať.

A preto vždy, keď 6. decembra ráno nájdeme v svojich topánkach alebo pri okne nejaké sladkosti, spomeňme si na to, že kedysi sv. Mikuláš zachraňoval ľudí pred hladom, smrťou a stratou snov. Nech nám bude príkladom, aby sme sa aj my dokázali podeliť s inými o to, čo máme a nezabúdajme, že ľudia potrebujú nielen hmotné veci, ale aj dobré slovo, pochopenie, uznanie a predovšetkým lásku.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?